O nás

Historie Huslíku

Když se téměř před 40 lety poblíž malé vesnice u Poděbrad, zranila poštolka, nemohla ani tušit, jak velký impuls dodá malému klukovi, který díky ní pozná, že ve svém životě bude pomoc živočichům na prvním místě. Bylo to právě v době, kdy se o stav naší přírody a krajiny nikdo příliš nezajímal a informací bylo opravdu málo. A tak se začal psát příběh vzniku jedné z prvních záchranných stanic v České republice. Poštolka, která měla zraněné křídlo, se i přes drobné peripetie uzdravila a vrátila zpět do přírody. Hluboký zážitek podnítil touhu založit organizaci, která bude mít za cíl pomáhat nejen zraněným živočichům, ale také celé naší přírodě.

Od té doby uplynula spousta času a vše prošlo velkým vývojem. Od několika desítek přijatých živočichů za rok jsme se dostali přes 2 000. Místo jedné malé místnosti se podařilo vybudovat areál, který poskytuje optimální zázemí pro péči  o živočichy a zároveň slouží  k environmentální výchově. Naše aktivity se rozrostly k péči o krajinu, kdy se šetrně staráme o 12 ha pozemků v blízkém okolí. Zjistili jsme, že nám není jedno, kde žijeme a že pro naši přírodu chceme udělat vše, co je v našich silách. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, že vybudujeme místo, které bude dávat smysl. Místo, kde budeme moci léčit zvířata a vracet je zpět do přírody, vzdělávat děti a šířit pozitivní přístupy k ochraně přírody.

V roce 2005 se po několika letech objevila možnost koupit bývalou Klicperovu hájenku, která v dobách největší slávy patřila rodu Hohenlohe. A tak jsme se ocitli na Huslíku, kde si od té doby plníme své sny. Cesta to nikdy nebyla úplně jednoduchá, ale těší nás, že se vždy všechno v dobré obrátí. Vážíme si toho, že na poli ochrany přírody můžeme působit již přes 30 let, což by nebylo možné bez podpory různých institucí a veřejnosti. Děkujeme.