Začátek roku v záchranné stanici Huslík

Začátek roku byl na Huslíku ve znamení nových příjmů a také velkého vypouštění.

I přes veškeré události kolem nás se život v záchranné stanici na Huslíku nezastavil, ba právě naopak. Vypadá to, že i letošní rok bude bohatý na nové pacienty, kteří se z nejrůznějších důvodů ocitli v nouzi. V první třetině roku se počet všech přijatých živočichů přehoupl přes 300. Mohl za to zvýšený pohyb lidí v přírodě, ale také klimatické vlivy, které živočichům nachystaly krušné chvilky. Z tohoto důvodu jsme častokrát vyjížděli pro vysílené dravce, poštolky obecné nebo káně lesní, kteří nenašli potravu pod vrstvou sněhu a byli zcela vysílení. Někdy také došlo ke srážce s automobilem a pohmoždění či fraktuře křídel či končetin. Je ale potěšující, že spousta těchto pacientů statečně zabojovala a v současné chvíli se už proletují na svobodě. Bohužel tolik štěstí nemělo 7 srnců obecných, které jsem přijali po pokročilé otravě řepkou.

Zima také překvapila několik labutí, které zůstaly na rybnících. Naštěstí jen v jednom případě došlo k lehkému přimrznutí k ledu, což je velmi ojedinělý příběh. Zdravé labutě obvykle vše zvládnou bez problémů a dokážou se přesunout na tekoucí vody, které jim poskytnou dostatek potravy. Vážnějším případem byla zranění tří labutí, které narazily do sloupů elektrického vedení a zlomily si křídla.

S lehkými náznaky jara ve vzduchu se naše stanice začala plnit mláďaty zajíčků, kteří se v přírodě rodí už v únoru a březnu. Hlavním důvodem byli především kočky a psi. Ti jsou pro mláďata velkým nebezpečím. V několika případech došlo k odnesení mláděte neoprávněně, kdy se lidé domnívali, že je opuštěné. To se stává jen málokdy, zajíčci jsou totiž téměř hned po narození připraveni na pobyt v přírodě, jsou osrstění a vidí. Matka k nim chodí minimálně, převážně v noci, aby nepřilákala predátory. Díky vysokotučnému mléku je kojí i jen jednou denně. Když náhodou na takové mládě narazíte, není vhodné se ho jakkoliv dotýkat či ho jinak „zachraňovat“. Pomoc je nutná pouze, pokud je zraněné, chycené kočkou, psem, viditelně osiřelé nebo hledá útočiště v blízkosti lidí.

Čekalo nás i několik radostných okamžiků. Mohli jsme vrátit zpět do přírody téměř 50 pacientů, kteří se u nás léčili. Bylo to několik poštolek obecných, kání lesních, dvě červenky obecné, zajíc polní, vrabec domácí, strakapoud velký, slípka zelenonohá, kalous ušatý nebo puštík obecný. Někteří se k nám dostali vysílení, někteří byli zranění a jejich léčba vyžadovala hodně času. O to více nás těší, že se vše podařilo a mohli jsme jim dát novou šanci na život.

Začátek roku je pro nás vždy náročný, co se týká finančního zajištění a podpory, proto jsme rádi, že i v této době se najdou lidé a instituce, které nás podporují, velmi si toho vážíme. Těšíme se, že se všemi budeme moci brzy potkat i v našem areálu, což nyní nelze. Krmení pro zvířátka či jinou materiální podporu je však možné donést i nadále. Stačí vše nechat za vrátky naší stanice nebo se s námi předem spojit. Pokud by Vás zajímaly další aktuality, sledujte naše Facebookové stránky. Děkujeme.