V průběhu září a října jsem přijali 15 různých netopýrů. Téměř všichni mají jedno společné a to, že byli nalezeni během dne neschopní letu v důsledku vysílení či vyhladovění. Je to jeden z nejčastějších podzimních důvodů. Naštěstí se pacienti rychle zotavují, stejně jako tři netopýři rodu Pipistrellus, které jsme úspěšně vypustili.
Před třemi lety jsme v říjnu zaznamenali velmi zajímavý případ netopýra parkového, který dolétl z Kaliningrandu až do českých Kněžiček.
Málokdo si dokáže představit, že i netopýři umí překonat značné vzdálenosti stejně jako tažní ptáci, stěhovavý hmyz nebo migrující stáda velkých zvířat. Přestože je migrace netopýrů stálé málo probádaným jevem, čas od času se ukáží zajímavé poznatky získané moderními technologiemi, jako je třeba satelitní sledování. V některých případech postačí využívat data ze speciálního kroužkování, kdy je netopýr označen křídelní značkou. Tento způsob monitoringu pomohl zjistit, že netopýr parkový (Pipistrellus nathusii), kterého jsme přijali do záchranné stanice na Huslíku, byl označen v Rusku, konkrétně v kroužkovací stanici Fringilla v Kaliningradu. Sameček tohoto druhu neváhal ulétnout přes 650 km, aby si našel speciální zimovací místo právě v České republice. „Naštěstí pro něj dlouhá cesta znamenala jen slabé vysílení a dehydrataci. Po krátkém ošetření byl znovu vypuštěn v místě nálezu“, uvedl Luboš Vaněk, vedoucí záchranné stanice.
„Náš“ netopýr byl označen 1. září společně s dalšími 672 jedinci různých druhů v rámci společného výzkumu německých, ruských a litevských vědců. Tato zjištěná lokace je zatím nejjižněji zaznamenaný výskyt netopýra z tohoto projektu. Jiný jedinec byl odchycený v Německu na pobřeží Baltského moře.